H.C. Andersen tur
H.C. Andersens Sydvestsjælland
Forfatteren og eventyrdigteren H C Andersen var umådelig glad for det sydvestsjællandske landskab og hentede megen inspiration i området og på de herregårde og godser, hvor han ofte opholdt sig i kortere og længere perioder af sit liv.
Herunder præsenteres en 4-timers bustur, der følger i H.C. Andersen's fodspor rundt i det sydvestsjællandske landskab med ophold på nogle af de godser og herregårde, som forfatteren ofte besøgte:
00:00 Gæsterne afhentes af guiden ved Krydstogtskajen i Korsør. Først passeres 'Hotel Storebælt', hvor H.C. Andersen tit overnattede på vej til eller fra et besøg på de lokale godser og herregårde. Fra Korsør køres forbi herregården Espe videre til herreborgen Borreby ved Skælskør.
00:30 På herreborgen Borreby modtages gæsterne af Kammerherreinden, som viser rundt. Rundvisningen slutter med et besøg i herskabsstalden, som er lavet til galleri og antikvitetsbutik. Evt. kan der serveres et glas vin (aftales med Korsør Turistbureau).
01:30 Fra Borreby køres via herregården Basnæs til godset Holsteinborg. Basnæs var et yndet opholdssted for H.C. Andersen og han har bl.a. skrevet om dette i utallige af sine dagbogsnotater.
02:30 H.C. Andersen besøgte Holsteinborg første gang i maj 1856, og indtil hans død (1875) besøgte han Holsteinborg Slot så godt som hvert år - 35 gange i alt. Her følte han sig hjemme. På et fotografi, taget på verandaen i 1870 skrev han: "På Holsteinborg blev mit solbillede skabt, for her blev der lagt solskin i mit hjerte”. På Holsteinborg vises der rundt i kirken og i H.C. Andersen’s stuer.
03:30 Turen afsluttes og bussen transporterer gæsterne tilbage til udgangspunktet, hvor man ankommer efter 4 timer i selskab med H C Andersens ånd.
Denne tur kan arrangeres som såvel en formiddagstur som en eftermiddagstur. Det er muligt at udvide turen med frokost undervejs – eller til en heldagstur, hvor der i programmet indsættes et besøg på Slagelse Museum’s H.C. Andersen-udstilling. Kontakt Korsør Turistbureau for yderligere oplysninger, priser eller tilbud.
|
|
1
| Find sommerhus i nærheden: |
|
|
|
|
|
|
|
Fakta om sightseeingturen
|
|
Type
|
Bustur
|
|
Periode
|
|
Periode
|
Ugedage
|
Antal ture pr dag
|
|
|
|
01-01-2008 - 31-12-2008
|
Mandag,
Tirsdag,
Onsdag,
Torsdag,
Fredag,
Lørdag,
Søndag
|
com.cofman.generated.Numerictype@3251001e - com.cofman.generated.Numerictype@63decb60
|
|
|