Sommerhuse i Højer: En skøn ferie venter jer
Højer er et ferieområde, der byder på en unik atmosfære af ro og skønhed, som hele familien vil elske. Denne idylliske by er omgivet af enestående natur, der bare venter på at blive udforsket. Fra de frodige enge til det imponerende Vadehav, er Højer det perfekte sted at koble fra hverdagens stress og jag.
I vil opleve en sand fornemmelse af hygge i Højer. Dette kan være alt fra en afslappende spadseretur langs de naturskønne stier, til en eftermiddag med brætspil inden døre. Uanset hvordan I vælger at tilbringe jeres tid, vil I mærke en ro og afslappethed, der ellers kan være svær at finde.
Naturoplevelserne i Højer er helt unikke. Med det rige dyreliv og de vidtstrakte landskaber er der altid noget at se på. I kan gå på opdagelse i områdets flora og fauna, eller bare nyde synet af de smukke omgivelser. Højer er et sted, hvor I virkelig kan komme tæt på naturen og opleve dens skønhed på nærmeste hold.
Vores ferietips
- Højer Sluse: En historisk sluse fra 1861, som giver et indblik i vandreguleringens historie i området. Den er stadig i brug i dag og er en del af Vadehavets Nationalpark.
- Højer Mølle: En gammel hollandsk vindmølle fra 1857, der er en af de største af sin slags i Nordeuropa. Møllen huser i dag et museum, der omhandler møllens og områdets historie.
- Emmerlev Klev: En smuk naturattraktion, hvor I kan nyde en fantastisk udsigt over Vadehavet. Det er også et populært sted for at kigge efter fugle.
- Højer Kunstmuseum: Et lokalt kunstmuseum, der viser en bred vifte af kunstværker fra forskellige genrer og perioder fra den lokale kunstscene.
- Marskstien: En vandrerute, der strækker sig over 54 km gennem marsklandet. Det er en fantastisk måde at opleve det unikke landskab og dyreliv på.
- Tønder: Tønder er kendt for sin gamle bydel med velbevarede bindingsværkshuse og Tønder Museum, som giver sine besøgende et indblik i områdets kulturhistorie.
- Schackenborg Slot: Et smukt slot beliggende i Møgeltønder. Slottet er omgivet af en smuk slotspark, og I kan tage på guidet tur i sommerperioden.
Book dit sommerhus i Højer nu
Lad dig forføre af Højers naturlige skønhed, og book dit sommerhus nu for at sikre dig en uforglemmelig ferie.
Se alle ledige sommerhuse i Højer her - eller gå på jagt i oversigten herunder.
Result
-
Hyggelig ferielejlighed tæt på Vadehavet
Vadehavsvej 2, lejlighed - 6280 - Højer
5,0Lejlighed nummer 30 på Vadehavsvej 2 er en hyggeligt indrettet lejlighed med praktiske faciliteter. I denne ferielejlighed kan I holde en afslappende ferie med op til 6 personer og lægge hverdagens stress bag jer. Som et særligt højdepunkt ligger denne
6 personerIngen husdyr2 soveværelser2 badeværelserVand 200Indkøb 3000- 6 personer
- Ingen husdyr
- Rygning ikke tilladt
- 2 soveværelser
- 2 badeværelser
- Vand 200
- Indkøb 3000
-
Moderne ferielejlighed med havudsigt ved Vadehavet
Vadehavsvej 2 lejl. - 6280 - Højer
4,4Direkte ved Emmerlev Klev og med udsigt over Vadehavet og marsken, ligger denne moderne ferielejlighed i 2 plan. Lejligheden ligger på en 2000 m2 stor fælles grund. Til lejligheden hører en overdækket terrasse. 2 sovepladser på sovesofa i stuen. Indretning
6 personer1 husdyr2 soveværelser2 badeværelserVand 100Indkøb 3000- 6 personer
- 1 husdyr
- Rygning ikke tilladt
- 2 soveværelser
- 2 badeværelser
- Vand 100
- Indkøb 3000
-
Charmerende lejlighed med udsigt til Vadehavet
Vadehavsvej 2, lejlighed - 6280 - Højer
4,0Denne charmerende ferielejlighed på Vadehavsvej 2 i Emmerlev Klev/Højer, opdelt på 2 etager, er en ægte perle. Den har alt, hvad du har brug for for at tilbringe en dejlig ferie. Lille oase med praktisk indretning Her har du en fantastisk udsigt over
4 personerIngen husdyr2 soveværelser2 badeværelserVand 50Indkøb 3000- 4 personer
- Ingen husdyr
- Rygning ikke tilladt
- 2 soveværelser
- 2 badeværelser
- Vand 50
- Indkøb 3000
-
Hyggeligt feriehus med indhegnet have i Højer
Møllegade - 6280 - Højer
5,0I den sønderjyske by Højer finder I dette skønne feriehus til 2 personer og 1 hund. Feriehusets adresse på Møllegade 8 betyder, at I ikke er langt fra Højer Mølle, som I også har udsigt til fra den idylliske terrasse. Fra den centrale beliggenhed har I blot
2 personer1 husdyr1 soveværelse1 badeværelseVand 2500Indkøb 300- 2 personer
- 1 husdyr
- Rygning ikke tilladt
- 1 soveværelse
- 1 badeværelse
- Vand 2500
- Indkøb 300
-
Moderne ferielejlighed med havudsigt ved Vadehavet
Vadehavsvej - 6280 - Højer
4,3Direkte ved Emmerlev Klev og med udsigt over Vadehavet og marsken ligger denne moderne ferielejlighed i 2 plan, opført i 2005. Det er tilladt at medbringe 1 husdyr. Lejligheden ligger på en 2000 m2 stor fælles naturgrund. Til lejligheden hører overdækket
4 personer1 husdyr2 soveværelser2 badeværelserVand 100Indkøb 3000- 4 personer
- 1 husdyr
- 2 soveværelser
- 2 badeværelser
- Vand 100
- Indkøb 3000
-
Moderne ferielejlighed med havudsigt ved Højer
Vadehavsvej 2, lejl. - 6280 - Højer
4,5Direkte ved Emmerlev Klev og med udsigt over Vadehavet og marsken ligger denne moderne ferielejlighed i 2 plan, opført i 2005. Lejligheden ligger på en 2000 m2 stor fælles naturgrund. Til lejligheden hører overdækket terrasse. Indvendig er der klinkegulv i
4 personer1 husdyr2 soveværelser2 badeværelserVand 100Indkøb 3000- 4 personer
- 1 husdyr
- Rygning ikke tilladt
- 2 soveværelser
- 2 badeværelser
- Vand 100
- Indkøb 3000
-
Hyggeligt byhus i Højer nær Vadehavet
Postgade - 6280 - Højer
4,3Hyggeligt byhus i midten af Højer. Sommerhuset ligger tæt på grænsen, Tønder og Møgeltønder, som er et besøg værd. Indretning Sommerhuset egner sig til 4 personer. Ferieboligen er på 94 m², er i 2 plan, og er bygget i 1700. I 2023 gennemgik ferieboligen
4 personer2 husdyr1 soveværelse1 badeværelseVand 2000Indkøb 150- 4 personer
- 2 husdyr
- Rygning ikke tilladt
- 1 soveværelse
- 1 badeværelse
- Vand 2000
- Indkøb 150
-
Hyggeligt sommerhus nær grænsen til Tyskland
Rudbølvej - Rudbøl - 6280 - Højer
4,3Dette hyggelige, stråtækte sommerhus ligger i naturskønne omgivelser ikke langt fra den dansk-tyske grænse. Huset ligger desuden i et område med gode fiskemuligheder. Bemærk, at der er lav loftshøjde. Indretning Denne tidligere landejendom egner sig til 6
6 personerIngen husdyr3 soveværelser1 badeværelseVand 10000Indkøb 6000- 6 personer
- Ingen husdyr
- Rygning ikke tilladt
- 3 soveværelser
- 1 badeværelse
- Vand 10000
- Indkøb 6000
-
Hyggelig lejlighed med stor have i rolige omgivelser
NØRREBYEN 15, Daler - 6280 - Højer
4,0Lejlighed totalrenoveret i 2002. Trådløst internet. Stor naturhave med græsplæne til fornøjelser i absolut rolige og landlige omgivelser. Lejligheden ligger ca. 40 km fra Rømø, som er et fascinerende naturområde beliggende ca. 10 km ude i Vesterhavet. 1
5 personer2 husdyr2 soveværelser1 badeværelseVand 12000Indkøb 5000- 5 personer
- 2 husdyr
- Rygning ikke tilladt
- 2 soveværelser
- 1 badeværelse
- Vand 12000
- Indkøb 5000
-
Feriehus med udsigt til Vadehavet og marsken
Vadehavsvej - Emmerlev Klev - 6280 - Højer
3,9Huset ligger i Emmerlev ved Højer i det sydvestligste hjørne af Danmark. Der er balkon og terrasse mod sydvest med frit udsyn over Vadehavet og det skønne marskland med det unikke fugleliv. Indretningen er pæn og funktionel med en god hjørnesofa samt et lyst
4 personer1 husdyr2 soveværelser2 badeværelserVand 100Indkøb 3000- 4 personer
- 1 husdyr
- Rygning ikke tilladt
- 2 soveværelser
- 2 badeværelser
- Vand 100
- Indkøb 3000
Side 1 af 8 Næste side →